Historia festiwalu

W 1998 roku mój film dokumentalny Żydzi Warszawy został nagrodzony przez Judah Magnes Museum na Festiwalu Filmów Żydowskich Video w Berkeley, CA, USA. Nagrodę odebrałem osobiście, zastanawiałem się wówczas dlaczego w Polsce, a przede wszystkim w Warszawie nie odbywa się tego typu Festiwal. Na przestrzeni kolejnych lat realizowałem następne swoje projekty pozostając w kontakcie z organizatorami różnych Festiwali Żydowskich z USA, których poznałem w Berkeley.

W kwietniu 2003 roku uczestniczyłem jako współorganizator 1 edycji Wielokulturowego Festiwalu GALICJA w południowo wschodniej Polsce.

W kwietniu 2003 roku inny mój dokument "Chanuka podwójny czas" otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Lublinie Rozstaje Europy. Ten zaszczyt i sam pobyt na Festiwalu oraz wspólorganizowanie Festiwalu GALICJA stały się bodzcem do rozpoczęcia bezpośrednich działań nad 1 edycją Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, który zaistniał w sieci internetowej w końcu maja 2003 roku, a w lipcu 2003 w postaci oficjalnej strony www. Od tej daty zacząłem otrzymywać zgłoszenia filmów z zagranicy i kraju oraz deklarację przyjazdu zagranicznych gości na Festiwal...