Honorowa KAMERA DAWIDA 2016

RADU GABREA

Honorowa Kamera Davida 2016 za całokształt twórczości zaangażowanej w podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze żydowskiej


Rumunski reżyser, scenarzysta i producent Radu Bartolomeu Gabrea jest autorem licznych filmów telewizyjnych, dokumentów i pełnometrażowych filmów fabularnych. Urodził się w Bukareszcie 20 czerwca 1937 roku. Studiował w Instytucie Inżynierii Przemysłowej w Bukareszcie i w Akademii Sztuk Teatralnych i Kinematografii, którą ukonczył w 1968 roku, uzyskując dyplom reżysera filmowego.

Gabrea, który ma korzenie żydowskie od strony matki, jest autorem wielu dokumentów fabularyzowanych, docenianych przez społeczności żydowskie na całym świecie.

Jako twórca filmów fabularnych i dokumentalnych cieszących się ogromnym uznaniem krytyków oraz prezentowanych i nagradzanych na światowych festiwalach, „wielowymiarowy reżyser Radu Gabrea uzyskał wyjątkowy status pośród filmowców: status autentycznego reżysera europejskiego, przeciwstawiającego się upływowi czasu poprzez nieustanną próbę harmonijnego splatania istotnych faktów historycznych z pochłaniającą fabułą” (dr Dominique Nasta, wykładowca na wydziale filmoznawstw na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim).