Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 2.11, PONIEDZIAłEK, 19.30-22.00
Oficjalne otwarcie 13. edycji festiwalu: przedpremierowy pokaz filmu
Sprawiedliwy Righteous reż. Michał Szczerbic, Polska 2015, 95'
Obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania żydów podczas II Wojny Światowej. Hania, 6-letnia Żydówka (Ewelina Zawistowska / Aleksandra Hamkało) zostaje przygarnięta przez młode małżeństwo. Z dziewczynką zaprzyjaźnia się lokalny dziwak Pajtek (Jacek Braciak). Czy więź, która ich połączy, pozwoli przetrwać okrucieństwa wojny i ludzką zawiść? W debiucie reżyserskim Michała Szczerbica (scenarzysty Róży W. Smarzowskiego) wystąpiła plejada polskich aktorów: Jan Wieczorkowski, Urszula Grabowska, Katarzyna Dąbrowska, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 04.11, ŚRODA, 16.00-17.30
Premiera polska / Polish premiere
Gdzie indziej Anderswo Anderswo Anywhere Else reż. Ester Amrami, Niemcy 2014, 87'
Noa, izraelska studentka, przeżywa w Berlinie osobisty kryzys. Jej praca dyplomowa została odrzucona, a związek z Jörgiem nie układa się najlepiej. Noa podejmuje spontaniczną decyzję i wraca do Izraela potrzebuje krótkich wakacji we własnym kraju. Słońce, jedzenie, rodzina, rozmowy w ojczystym języku czy to wszystko wyjdzie jej na zdrowie? Apodyktyczna matka (Hana Laslo), rodzina, od której trudno się uwolnić, a do tego niespodziewana wizyta niemieckiego chłopaka: nie o tym marzyła Mało kto zniósłby taką kumulację. Gdzie indziej to film, który w ujmujący sposób, łącząc elementy dramatu i komedii, opowiada o próbie odnalezienia własnego miejsca na Ziemi.
Berlinale 2014, MFF Karlowe Wary 2014, UK Jewish FF 2014, Atlanta JFF 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 05.11, CZWARTEK, 18.00-19.45
Premiera polska / Polish premiere
Ostatni CzłOwiek / The Last Mentsch reż. Pierre-Henry Salfati, Niemcy, Szwajcaria 2014, 90'
Marcus Schwarz (Mario Adorf) jest ocalałym z obozów w Terezinie i Auschwitz. Jego sposób na życie po wojnie to zapomnienie i odrzucenie żydowskiego dziedzictwa. Jednak przeszłość zdołała go dopaść. Marcus chciałby być pochowany jako żyd, pośród swoich. Ku swojemu zaskoczeniu musi najpierw udowodnić, że naprawdę jest żydem. Potrzebuje dokumentów i zeznań świadków. żeby je zdobyć, udaje się wraz z młodą pół Niemką pół Turczynką Gül (Katarina Derr) do kraju swojego dzieciństwa, na Węgry. Podczas tej pełnej tragicznych i komicznych zdarzeń podróży, Gül i Marcus poznają się wzajemnie, ale też uważniej wsłuchają się w samych siebie. Marcusa czeka w jego rodzinnym mieście Vác ważne spotkanie...
Pokaz pod patronatem Ambasady Szwajcarii
Berlin JFF, UK Jewish FF, Atlanta JFF
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 06.11, PIĄTEK, 18.00-20.00
Felix i Meira Felix and Meira reż. Maxime Giroux, Kanda 2014, 105'
Félix jest ekscentrycznym ateistą, Kanadyjczykiem francuskiego pochodzenia, a Meira chasydką, mężatką z małym dzieckiem, która szuka w życiu czegoś nowego. Oboje mieszkają w żydowskiej, ortodoksyjnej dzielnicy Montrealu. Pewnego dnia spotykają się i w tajemnicy zaczynają się poznawać. Ignorując religijne nakazy i normy społeczne, stawiają siebie i swoich bliskich przed trudnymi wyborami. Félix i Meira to piękna opowieść o dwojgu pochodzących z zupełnie różnych światów ludzi, którzy walczą o swoją miłość.
Pokaz pod patronatem Ambasady Kanady
Najlepszy film IFF Toronto 2014, San Sebastian IFF 2014, Warsaw Film Festival 2014 / IFF TORONTO 2014 The best Narrative Feature, San Sebastian IFF 2014 Official Competition, Warsaw FF 2014 Official Competition
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 13.00-15.10
Premiera polska / Polish premiere
Chagall-Malevich Chagall-Malevich reż. Alexander Mitta, Rosja 2014, 120'
Inspirowany wspomnieniami Marca Chagalla film łączy rzeczywiste wydarzenia i mity z okresu, gdy artysta mieszkał w Witebsku. Chagall (Leonid Bichevin) porzuca Paryż, gdzie odniósł wielki sukces i żeni się ze swoją miłością z dzieciństwa. Po ślubie zakłada Akademię Sztuki Współczesnej, do której zaprasza polskiego malarza, Kazimierza Malewicza. Wraz z nadejściem rewolucji październikowej, dramatyczne wydarzenia wpływają na ich relacje, osobiste zmagania i życie ich bliskich. Zrealizowany z ogromnym rozmachem dramat pełen surrealistycznych symboli z obrazów Chagalla i Malewicza.
Pokaz pod patronatem Ambasady Rosji.
LA Jewish FF, Toronto JFF, Atlanta JFF, UK JFF, San Francisco JFF
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 16.45-18.45
Premiera polska / Polish premiere
Za Życie! To life! reż. Jean-Jacques Zilbermann, Francja 2014, 104'
Wzruszający i zabawny dramat osadzony we Francji lat 60. Trzy młode żydówki Hélčne, Lili i Rose poznały się w Auschwitz. Po wyzwoleniu obozu straciły kontakt. Lili wróciła do Holandii, Rose osiedliła się w Kanadzie, a Hélčne (Julie Depardieu) wróciła do Francji. Zdecydowana odszukać dawne przyjaciółki, Hélčne co roku zamieszcza ogłoszenie w gazecie w jidysz. Po piętnastu latach te poszukiwania kończą się sukcesem. Do spotkania dochodzi latem w Berck w północnej Francji. Tam, w ciągu kilku dni, trzy kobiety odnajdują się na nowo i pomagają sobie uwolnić się od demonów Auschwitz.
Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.
Locarno IFF 2014, UK JFF 2014, Toronto Jewish FF 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 21.00-23.00
Spotkanie z twórcami / Q&A with authors
Klezmer Klesmer reż. Piotr Chrzan, Polska 2015, 90'
Słoneczny letni dzień 1943 roku, polska wieś pod niemiecką okupacją. Grupa młodych ludzi wybiera się do lasu zbierać szyszki i chrust na opał. Rozmawiają, flirtują, snują plany na przyszłość... Niespodziewanie znajdują jednak w lesie rannego żyda. To zdarzenie będzie miało decydujący wpływ na ich losy. Film Piotra Chrzana w nowatorski, przejmujący sposób pokazuje zróżnicowane postawy, jakie podczas wojny przyjmowali wobec żydów polscy chłopi.
Festiwal Filmowy w Wenecji 2015, Warsaw FF 2015 / Venice FF 2015, Warsaw FF 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 08.11, NIEDZIELA, 12.00-13.40
Premiera polska / Polish premiere
Sekrety Wojny Secrets of War reż. Dennis Bots, Holandia / Netherland 2014, 95'
Film dla młodej publiczności dla dzieci od 12. roku życia. Sekrety wojny to film o dorastaniu. Dwaj nierozłączni przyjaciele z dzieciństwa, mieszkający w okupowanej przez nazistów Holandii, zostają poddani prawdziwemu sprawdzianowi wzajemnej lojalności. Lato 1943 r., 12-letni Tuur i Lambert żyją nieświadomi niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą wojna. Dni upływają im na chodzeniu do szkoły oraz zabawach w lasach i rozległych jaskiniach na obrzeżach idyllicznego miasteczka Limburg. Wkrótce jednak rzeczywistość zaczyna dzielić zaprzyjaźnione dotąd rodziny chłopców. Bliscy Tuura dołączają do ruchu oporu, podczas gdy sprzyjający nazistom rodzice Lamberta zmuszają go do wstąpienia w szeregi Hitlerjugend. Przyjaźń chłopców zostaje po raz kolejny wystawiona na próbę, gdy spotykają Maartje, ciemnowłosą dziewczynkę skrywającą pewną tajemnicę. Gdy zaczynają zabiegać o jej względy, zazdrość i zdrada pociągają za sobą lawinę wydarzeń, które na zawsze zmienią ich życie.
Pokaz pod patronatem Ambasady Holandii.
Oficjalna selekcja IFF Toronto; LA Jewish FF 2015 Najlepszy Dramat / Official Selection for Toronto International Film Festival. The Best Drama LA Jewish FF 2015
Co oznacza bycie żydem we współczesnej Polsce w kraju, w którym znajdowało się kiedyś centrum żydowskiego świata i który dziś, po Zagładzie, niektórzy nazywają cmentarzem? Czy nadal jest tu miejsce dla wyznawców judaizmu? Czy można być w Polsce świeckim żydem? Cztery młode kobiety, przedstawicielki tzw. trzeciego pokolenia, które nigdy nie miały kontaktu z własnym dziedzictwem, starają się we współczesnej Polsce odnaleźć swoją żydowską tożsamość. Z perspektywy czterech różnych bohaterek Kasi, Tusi, Marii i Katki obserwujemy codzienne doświadczenia żydówek żyjących w kraju, w którym powoli odradza się życie żydowskie.
Pokaz organizowany we współpracy z JCC Warszawa
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 04.11, ŚRODA, 20.15-22.30
Premiera polska / Polish premiere
Spotkanie z reżyserem filmu
Oczami Fotografki Through the Eyes of the Photographer reż. Matej Minac, Czechy, Słowacja 2015, 81'
Matej Minác, wielokrotnie nagradzany reżyser (Nickys Family), opowiada fascynującą historię swojej matki Zuzanny Minácovej znanej słowackiej fotografki gwiazd światowego kina. Pełen humoru, mądrości i tragicznych epizodów z czasów nazizmu i komunizmu, film przedstawia niezwykłe wspomnienia kobiety, która mimo niezliczonych sukcesów i niegasnącego optymizmu nie może spać po nocach. Dręczą ją koszmary dzieciństwa... Zuzanna Minácova jest niewiarygodnie energiczną 84-letnią kobietą. To najbardziej popularna słowacka fotografka, która wywarła ogromny wpływ na czeską i słowacką fotografię ostatniego półwiecza. Wystawiała swoje prace w 30 krajach i zasłynęła nowatorskimi eksperymentami. Do historii przeszły jej zdjęcia Roberta de Niro, Sharon Stone, Giny Lollobrigidy, Michaela Douglasa, Whoopi Goldberg, Woodyego Harrelsona, Scarlett Johansson, Bena Kingsleya, Keiry Knightley, Dannyego de Vito, Antonio Banderasa, Judea Lawa i wielu innych gwiazd światowego kina!
Pokaz pod patronatem Czeskiego i Slowackiego Instytutu Kultury.
MFF Karlowe Wary 2012, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hajfa 2015 / Karlove Vary IFF 2015, Haifa IFF 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 05.11, CZWARTEK, Muzeum POLIN, 20.15-21.30
Spotkanie z pomysłodawcami i autorami projektu
Wznieśmy dach: synagoga z Gwoźdźca Raise the Roof reż. Yari and Cary Wolinsky, USA 2014, 85'
Historia rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej w Muzeum Historii żydów Polskich POLIN. Amerykańscy artyści Rick i Laura Brown do projektu zapraszają zespół złożony z ponad 300 studentów, wykładowców i ekspertów z 16 krajów. Przez 3 kolejne lata zmagają się wspólnie z ręcznym ciosaniem drewnianych belek, mieszaniem farb i misterną pracą nad ikonografią. Odtwarzanie tej wspaniałej synagogi to jednocześnie odkrywanie historii kulturalnego i gospodarczego rozwoju społeczności żydowskiej w dawnej Polsce.
Film provided by The National Center for Jewish Film, www.jewishfilm.org
The National Center for Jewish Film.
Philadelphia Jewish Film Festival Nagroda Publiczności / Philadelphia Jewish Film Festival Audience Award
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 06.11, PIĄTEK, 16.00-17.45
Premiera polska / Polish premiere
Ostatni ocalały z Treblinki Treblinka 's Last Witness reż. Alan Tomlinson, USA 2014, 100'
Szacuje się, że w ciągu 13 miesięcy w obozie zagłady w Treblince zamordowano około 900 tysięcy żydów. Samuel Willenberg ma 92 lata i jest ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Po 70 latach tragiczne wspomnienia z tamtego okresu wciąż go prześladują. W odpowiedzi Samuel tworzy cykl rzeźb z brązu, przedstawiających ofiary Treblinki duchy, od których nigdy nie zdołał się uwolnić. W połączeniu z archiwalnymi nagraniami i zdjęciami, rzeźby te stanowią ilustrację jego wstrząsającej opowieści.
LA Jewish FF 2015 Najlepszy document / LA Jewish FF 2015 Best documentary
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 06.11, PIĄTEK, 20.30-22.30
Mój Tata Gene Gutowski Dancing Before The Enemy: How a teenage boy fooled the Nazis and lived reż. Adam Bardach, USA 2014, 63'
Gene Gutowski, producent m.in. Wstrętu, W matni i Pianisty Polańskiego, miał 14 lat, kiedy wojska niemieckie wkroczyły do jego rodzinnego Lwowa. Dzięki brawurze, własnemu sprytowi i szczęściu udało mu się przetrwać wojnę, a potem wyjechać do Hollywood. Nigdy nie chciał wracać do przeszłości, ale po latach, postanawia opowiedzieć synowi swoją niesamowitą historię.
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 19.00-20.30
Spotkanie z twórcami
Amnezja Amnesia reż. Jerzy Śladkowski, Polska 2014, 56'
Choć jest to dokument o pogromie kieleckim, Jerzy śladkowski nie zdecydował się nakręcić filmu historycznego. Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Kielcach przed niemal 70 laty, to dla reżysera tylko tło opowieści o tym, że zło tkwi w każdym z nas. Bohaterem filmu jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę odegrał w pogromie kieleckim jego dziadek. Rozmawia ze świadkami pogromu, puka do drzwi lokatorów kamienicy przy ulicy Planty 7, szuka tych, których interesuje żydowska przeszłość Kielc. Próbuje ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 roku. Przykład Piotra pokazuje, do jakiego stopnia nieprzepracowana trauma może odcisnąć się na życiu kolejnych pokoleń.
Krakowski Festiwal Filmowy 2015 / Cracow Film Festival 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 08.11, NIEDZIELA, 19.00-21.00
Premiera europejska / European premiere
Ceremonia zamknięcia festiwalu / Spotkanie z twórcami
Sabena Porwanie. Moja opowieść Sabena Hijacking - My Version reż. Rani Saar, twórca Nati Dinnar Izrael 2015, 98'
.
Sabena Porwanie. Moja opowieść to fabularyzowany dokument opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z ugrupowania Czarny Wrzesień, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W filmie została pokazana trwająca 30 godzin akcja porywaczy oraz brawurowa operacja odbicia zakładników. O tej przejmującej historii mówią m.in. premierzy Benjamin Netanyahu, Ehud Barak i Szymon Peres, którzy brali wówczas czynny udział w akcji ratunkowej, a także terrorystka zaangażowana w porwanie. Pełna napięcia fabuła zmusza do stawiania pytań o najważniejsze polityczne i historyczne kwestie, które ukształtowały dzisiejszy Izrael. Sabena Porwanie. Moja opowieść to pasjonujące połączenie wywiadów, materiałów archiwalnych oraz aktorskiej rekonstrukcji dramatycznych scen rozgrywających się w samolocie i wieży kontrolnej.
Wstęp z zaproszeniami. Możliwość rezerwacji przez FB: WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL
Krótkometrażowe fabuły i animacje
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 05.11, CZWARTEK, 16.00-17.45
Premiera polska
Ukryte geny Hidden Genes reż. Ariel Revel, Izrael 2015, 24'
Podczas swatania Sarah dowiaduje się o rodzinnym sekrecie matki. W szpitalu leży jej chory brat. Lekarka Yael dobrała odpowiedni dla niego lek, ale ich matka Rebecca odmawia terapii. Sarah rozważa zerwanie zaręczyn, byle tylko ratować brata.
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 05.11, CZWARTEK, 18.00-19.45
Premiera polska / Polish premiere
Incognito Incognito reż. Jeremiah Quinn, UK 2015, 11'
Dwóch tajemniczych mężczyzn po raz ostatni spotyka się na kawę w Buenos Aires w 1960 r. Stopniowo poznajemy ich tajemnice i tożsamość. Film oparty na faktach. W rolach głównych Karry Shale, który wystąpił aż w 188 produkcjach, m.in. w Yentl Barbary Streisand.
UK Jewish FF 2015, San Diego Jewish FF 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 06.11, PIĄTEK, 18.00-20.00
Premiera polska / Polish premiere
Randka w ciemno Jewish Blind Date reż. Anaelle Morf, Szwajcaria 2015, 16'
Niemająca szczęścia w miłości, zdesperowana Mary Lou postanawia powrócić do swoich religijnych korzeni i decyduje się na ślub z ortodoksyjnym żydem. Wcześniej musi jednak zdać egzamin shidduch: jak się okazuje, jej powodzenie zależy od jego wyniku
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 06.11, PIąTEK, 20.30-22.30
Premiera polska / Polish premiere
Dylemat Szczura The Rat's Dilemma reż. Naor Meninghe, Izrael 2015, 10'
W czasie Holokaustu Rudolph, utalentowany żydowski fizyk, zostaje zmuszony do zbudowania dla nazistów wehikułu służącego do podróży w czasie. Rudolph powtarza swojemu zwierzchnikowi Heinzowi, że maszyna jeszcze nie działa, ale Heinz podejrzewa, że Rudolph coś ukrywa. Chce poznać prawdę za wszelką cenę, a Rudolph staje przed naprawdę trudnym wyborem
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 12.00-12.45
Premiera polska
Klient The sir is served reż. Niccolň Piramidal, Włochy 2015, 15'
Rok 1944, zakład fryzjerski. Fryzjerowi Beppemu i jego przyjaciolom młodemu poecie Nanniemu, szmuglerowi Toniemu i jego synkowi Niccolň składa niespodziewaną wizytę wysokiej rangi niemiecki urzędnik...
Festiwal Filmowy w Cannes 2015 / Short Film Corner at the Festival de Cannes 2015
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 21.00-23.00
Premiera polska / Polish premiere
Matka Mother reż. Iryna Zhygaliuk, USA 2015, 14'
Ponura, zimowa sceneria. Ukraina w czasach niemieckiej okupacji. Ukrywająca się w starej stodole kobieta z dwojgiem dzieci walczy o przetrwanie.
Festiwal Filmowy w Cannes 2015 / Short Film Corner at the Festival de Cannes 2015
Nie przyszliśmy tu znikąd We can't come from nothing reż. Eliane Bots, Holandia 2015, 30'
7 bohaterów i 7 bliskich im przedmiotów, 7 intymnych, osobistych historii. Czy losy naszych przodków mogą wpływać na nasze życie? Jak poradzić sobie z historią własnej rodziny, jeśli jest ona dobrze skrywaną tajemnicą, a wszelkie jej ślady zostały na zawsze utracone?
Oj Vej Oy Vey reż. Joanna Satanowska, Polska 2013, 14'
Młoda reżyserka próbuje poznać prawdę o losach swoich pochodzących z łodzi przodków. Wertuje archiwa, dociera do urzędów, spaceruje po miejscach, w których kiedyś mieszkali. Całą zdobytą wiedzę zaczyna przekazywać ojcu, który postanawia zaangażować się w te poszukiwania. Czy bohaterka zdoła odkryć coś, co odmieni jej życie?
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 05.11, CZWARTEK, 20.15-21.30
Endblum Endblum reż. Wiola Sowa i Dorota Krakowska, Polska 2015, 7'
Endblum przedstawia życie codzienne społeczności żydowskiej przed II wojną światową na terenach Europy środkowej i Wschodniej, a także, sięgając po metafory, pokazuje tereny, na których współcześnie nie istnieją już społeczności żydowskie w dawnym kształcie. Pierwsza, pełna nostalgicznych kadrów część zrealizowana jest metodą found footage i w całości zmontowana z materiałów archiwalnych. Czarno-białym zdjęciom towarzyszy wyjątkowo realistyczny dźwięk. Artystki wykorzystały też żydowską muzykę, nawiązując do radosnego, tradycyjnego toastu Lechaim!. Dynamiczne dźwięki powoli słabną, a obrazy nieruchomieją aż w końcu gasną. Druga część to współczesne ujęcia synagogi zestawione ze śpiewem rabina. Widz słyszy błagalną pieśń Kol Nidrei. świątynia jest pusta, podobnie jak Aron ha-Kodesz, ukazana w ostatniej scenie nisza, w której dawniej znajdowała się Tora. Jedyne co pozostało, to przepiękny, pozbawiony pierwotnej funkcji budynek. Endblum to minimalistyczna opowieść o nieobecności.
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 12.00-12.45
Central Park Central Park reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2014, 27'
Najstarszy białostocki cmentarz żydowski z 1750 r., na terenie którego znajduje się dziś Park Centralny, nadal istnieje. Przysypany jest piaskiem i gruzem. W latach 1952-1954 głównym architektem Białegostoku był inżynier Michał Bałasz. Ten 90-letni człowiek postanowił dziś wyznać prawdę: to on przed ponad 60 laty zdecydował o zasypaniu cmentarza. Jego zdaniem stosunkowo płytko pod ziemią znajduje się około 1000 macew...
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 15.30-16.30
Spotkanie z twórcami
Picking Up the Pieces Picking Up the Pieces reż. Joshua Tebeau, USA 2015, 30'
Picking Up the Pieces to film opowiadający o powojennych losach Dzieci Holokaustu. Podaje się, że prawie 90% dzieci pochodzenia żydowskiego straciło życie podczas Holokaustu. Te ocalone są ostatnimi żyjącymi świadkami Zagłady. Ich walka, słodko-gorzkie refleksje, nadzieja oraz energia to poruszające świadectwo niezwykłego hartu ducha i siły.
Muzeum POLIN, Warszawa: Listopad: 07.11, SOBOTA, 16.45-18.45
Premiera polska / Polish premiere
Nasz człowiek Our People reż. Albert Kahn, USA 2015, 7'
Kiedy jego ojciec, rabin, zakazuje mu kontaktu z ukochaną czarnoskórą kobietą młody żyd musi dokonać wyboru pomiędzy tradycją a prawdziwą miłością.