Honorowa Kamera Dawida 2013:

Przyznana Tadeuszowi Konwickiemu. Jesteśmy pełni uznania dla dorobku tego wybitnego twórcy,
a także doceniamy jego wkład w pracę nad pamięcią o Żydach polskich.


TADEUSZ KONWICKI urodził sie w roku 1926 w Nowej Wilejce (Wilno) i jest jednym z najważniejszych postaci polskiej kultury powojennej. Ten wybitny pisarz, a zarazem wybitny reżyser filmowy, debiutował w 1946 jako reportażysta i rysownik, ilustrowanym przez siebie tekstem pt. Szkice z Wybrzeża (dodatek literacki do „Dziennika Polskiego”).
zdj. Natalia Manilow Na przełomie lat 40. i 50. stał sie jednym z głównych literatów i publicystów socrealistycznych – tzw. pryszczatym. Pracował też krótko jako robotnik przy budowie Nowej Huty. Od połowy lat 50. zajmował sie również twórczoŚcią filmową, początkowo jako scenarzysta. Tadeusz Konwicki to jeden z ojców tzw. "Szkoły Polskiej", która zaistniała pod jego kierownictwem literackim w Zespole Filmowym "Kadr" (1956-1968).

Tadeusz Konwicki miał wpływ na powstanie filmów, które przeszły do kanonu kinematografii.. "Ostatni dzien lata", który był debiutem filmowym Tadeusza Konwickiego jest porównywany z arcydziełami francuskiej Nowej Fali. Tadeusz Konwicki jako scenarzysta z sukcesem adaptował wiele utworów literackich m.in.: "Faraon", "Matka Joanna od Aniołów" i "Austeria" czy jego własna powieŚć "Kronika wypadków miłosnych".

Za twórczoŚć filmową otrzymał m.in. w 1958 Grand Prix w Wenecji za "Ostatni dzien lata", nagrode specjalną za scenariusz filmu "Jak daleko stąd, jak blisko" w San Remo oraz w 2001 dostał "Orła" za osiągniecia życia. W tym roku otrzymał tytuł CZłOWIEKA ROKU GAZETY WYBORCZEJ.

Pan Konwicki do dziś tworzy i mieszka w Warszawie.

Twórczość filmowa Tadeusza Konwickiego:


LAWA - Reżyseria, Scenariusz (1989)
KRONIKA WYPADKÓW MIłOSNYCH - Scenariusz (1985)
AUSTERIA - Scenariusz (1982)
DOLINA ISSY - Reżyseria, Scenariusz (1982 )
JAK DALEKO STąD, JAK BLISKO - Reżyseria, Scenariusz (1971)
JOWITA - Scenariusz (1967)
MATURA w AUGENBLICK DES FRIEDENS - Reżyseria, Scenariusz (1965)
FARAON – Scenariusz (1965)
SALTO - Reżyseria, Scenariusz (1965)
ZADUSZKI - Reżyseria, Scenariusz (1961)
MATKA JOANNA OD ANIOłÓW - Scenariusz (1960)
OSTATNI DZIEN LATA - Reżyseria, Scenariusz (1958)
ZIMOWY ZMIERZCH - Scenariusz (1956)
KARIERA - Scenariusz (1954)
KURTYNA - Etiuda szkolna Scenariusz (1954)