Jury 11. edycji WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMÓW o TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ 2013:


Paweł Smoleński - Przewodniczący Jury
(ur. 1959) reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm),Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne),Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży "Izrael już nie frunie". Mieszka w Warszawie.
Ewa Opawska
absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, w Muzeum Historii żydów Polskich pracuje od 2009 roku. Przez 2 lata współtworzyła projekt „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”, obecnie pracuje w Dziale Projektów Kulturalnych koordynując muzealne kino. Autorka m. in. dramatu „Niewybuchy” poruszającego temat Zagłady.
Anna-Wacławik-Orpik
Dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce "Andymateria". Laureatka dwóch nagród Grand Press w kategorii Wywiad (2011, 2012). Jest autorka zbioru rozmów "życie-zderzenie czołowe" (Carta Blanca, 2012) i wywiadu-rzeka "Ks. Wojciech Lemański. Z krwi kości i wiary" (Agora, 2013).

fot. Kamil WróblewskiZapraszamy!