Poza konkursem 2013

        Program 2013 pdf

Fabularne filmy długometrażowe

MHŻP, Ul. Anielewicza 6, 00-157 W-Wa: Czwartek 31.10.2013 Godz. 16:00
UNIKATOWE PROJEKCJE KINOWE ODNOWIONyCH CyFROWO FILMÓW
LAURETA HONOROWEJ KAMERy DAWIDA 2013:
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, m ądrego żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani żydzi z miasteczka. Są chasydzi - mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.
...
...

MHŻP, Ul. Anielewicza 6, 00-157 W-Wa: śRoda 30.10.2013 Godz. 16:00
UNIKATOWE PROJEKCJE KINOWE ODNOWIONyCH CyFROWO FILMÓW
LAURETA HONOROWEJ KAMERy DAWIDA 2013:
Akcja filmu toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi - historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara, którego egzystencjalne niepokoje doprowadzają do obłędu i zbrodni. świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony.
Pokaz dzięki uprzejmości Studia Filmowego ZEBRA
...
...

MHŻP, Ul. Anielewicza 6, 00-157 W-Wa: Poniedziałek 28.10.2013 Godz. 18:00
UNIKATOWE PROJEKCJE KINOWE ODNOWIONyCH CyFROWO FILMÓW
LAURETA HONOROWEJ KAMERy DAWIDA 2013:
Film utrzymany w konwencji snu. Czterdziestoletni Andrzej odbywa symboliczną podróż w przeszłość, aby wyjaśnić motywy samobójstwa swojego przyjaciela Maksa. W fantastycznych wizjach bohatera pojawiają się widma osób, z którymi był kiedyś blisko związany. Podczas wędrówki bohater spotyka widma osób, z którymi był niegdyś związany. Są wśród nich m.in. partyzancka miłość Musia, rodzice, pierwsza żona Joasia i towarzysz dziecięcych zabaw Szloma. "Jak daleko stąd, jak blisko" uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury na Lubuskim Lecie Filmowym w łagowie (1972), "Syrenką Warszawską" Polskiej Krytyki Filmowej (1972) oraz Nagrodą Specjalną Jury za najlepszy scenariusz na MFF Autorskich w San Remo (1973).
Pokaz dzięki uprzejmości Studia Filmowego ZEBRA
...
...

Kino Praha, Ul. Jagiellonska 26, 03-719 W-Wa: Niedziela 27.10.2013 Godz. 13:00 ,
UNIKATOWE PROJEKCJE KINOWE ODNOWIONyCH CyFROWO FILMÓW
LAURETA HONOROWEJ KAMERy DAWIDA 2013:
Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, bardzo podobnym do tego, które Konwicki opisywał w wydanej dwa lata wcześniej powieści "Sennik współczesny". Podobnie jak tam, także i tu sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.
...
...Dokumenty długometrażowe

MHŻP, Ul. Anielewicza 6, 00-157 W-Wa: Niedziela 27.10.2013 Godz. 18:15
Pokaz Specjalny. Pokaz specjalny z udziałem autorki Joanny Król i bohaterami filmu. Bohaterami filmu są ocaleni z Holokaustu polscy żydzi, dziś starsi ludzie mieszkający w Polsce i Izraelu. To film, który pokazuje nie tylko historię Ocalonych i Sprawiedliwych wśród Narodów świata. To historia o heroizmie, który dał początek zwykłemu życiu, opowieść, która z dramatów XX wieku przenosi nas kilkadziesiąt lat później do współczesnego Izraela i współczesnej Polski. Film powstał w ramach muzealnego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”.
Karolina Dzięciołowska – pracuje w MHŻP od maja 2009 roku. Uczestniczka programu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”. W Dziale Edukacji odpowiada za programy edukacyjne dla dzieci i rodzin. Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Joanna Król – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka reportaży telewizyjnych „Nasz dom” (kolekcja opowieści o życiu polskich Żydów mieszkających w Izraelu), „Polska metryka Szlomo Jardena”, „Balti". W MHŻP zajmuje się portalem www.sprawiedliwi.org.pl
...
...

MHŻP, Ul. Anielewicza 6, 00-157 W-Wa: Czwartek, 31.10.2013, Godz. 18:00
W tym roku przypada wiele tragicznych rocznic ludobójstwa popełnionych na ludności żydowskiej w Polsce. Festiwal nasz przypomina jedną z nich - 70 rocznicę Powstania w Sobiborze, Obozie Natychmiastowej Zagłady. Sobibor, Poland Ultra- secret extermination camp where about a quarter of a million Jews were murdered. 47 survived. 'Revolt in Sobibor' captures historically on film the audacious plan and subsequent, successful massive camp breakout, shattering the myth of the Jews being led as ‘lambs to the slaughter’. Sobibor, like Bełzec and Treblinka, was one of the Nazi extermination camp as part of Operation Reinhardt: from 1942-1943 some 250,000 died there before Hitler ordered it to be razed to the ground following the revolt of 1943, led by Russian Red Army officer Alexander Pecherski.
...
...