Honorowa Nagroda Kamera Dawida 2010

Pan Paul Mazursky


(ur. 25.04.1930r.) Nowy York

Paul Mazursky (ur. 25.04.1930r.) Nowy York

Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent. Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski i Ukrainy. Od wczesnych lat zainteresowany aktorstwem, uczeń Lee Strasberga, od początku lat 50. występował na scenie Off - Broadway w inscenizacjach telewizyjnych. Na ekranie zadebiutował w 1953r. w Fear and Desire Stanleya Kubricka, potem wystąpił w Szkolnej dżungli (1955). Od 1959r. studiował reżyserię w Los Angeles, pisał jednocześnie scenariusze i występował na scenie. Przełom dał mu współudział w komedii Kocham Cię Alicjo B. Taklas (1968). Długo oczekiwany debiut reżyserski to frywolna, pełna bystrych obserwacji obyczajowa komedia Bob, Carol, Ted i Alice (1969), która okazała się przebojem kinowym i została nominowana do Oscara za scenariusz. Dobrze też została przyjęta inteligentna komedia Zakochany Blume oraz Harry i Tonto (druga nominacja do Oscara za scenariusz). Po filmie Następny przystanek Greenwich Village, na wpół autobiograficznym obrazie z lat 50., Mazursky zrealizował Niezamężną kobietę - subtelny, momentami satyryczny obraz obyczajowy o życiu osamotnionej bohaterki w wielkim mieście- najlepszy film (trzy nominacje do Oscara, w tym za główną rolę dla J. Clayburgh).

Zaprzyjazniony z Federico Fellinim podejmował ambitne i udane nawiązania do kina europejskiego i dokonywał trawestacji (Burza wg. Szekspira). Do uznanych przedsięwzięc należy również błyskotliwa komedia z R. Wiliamsem Moskwa nad rzeką Hudson (1984), a zwłaszcza Wrogowie (1989) wg. Powiesci I. B. Singera (czwarta nominacja do Oscara za scenariusz). W ciągu kilkudziesięciu lat kariery reżyserskiej współpracował z wieloma wybitnymi aktorami i artystami jak m.in.: Natalie Wood, John Cassavites, Gina Rowlands, Donald Sutherland, Ellen Burstyn, George Segal, Jeff Goldblum, Christopher Walken, Robin Williams, Kris Kristofferson, Nick Nolte, Bette Midler, Richard Dreyfuss, Little Richard, Raul Julia, Cher, Chazz Palminteri, Robert Deniro, Judy Davis, Nino Rotta, Anjelica Huston, Jill Clayburgh, Małgorzata Zajaczkowska, Alan Bates, Bill Murey, czy też Woody Allen, którego reżyserował w fenomenalnej komedii Sceny z mallu.

Jako aktor występował wraz z takimi sławami jak m.in: Barbra Streisand, Al Pacino, Sean Penn, Jack Nicholson, Orson Welles, Dennis Hopper, Mel Brooks, Ellen Barkin, Jacqueline Bisset, Viggo Mortensen, Penelope Ann Miller, Sally Field, Tom Hanks, John Goodman, Michelle Pfeiffer, Dan Aykroyd, a także David Cronenberg Claude Chabrol, Peter Bogdanovich i inni.


Dlaczego wybrał Pan reżyserię?
Ponieważ nie udało mi się zagrać Hamleta. Ale zagrałem niezła rolę we Wrogach

Co jest najciekawsze w reżyserowaniu filmów? Dlaczego Pan to robi?
Ponieważ wiem, jak to się robi. To fascynujace, tak samo jak pisanie ksiażki.

To trochę jak bycie bogiem: kreowanie postaci, wydarzeń...
Trochę tak. To trudna praca, zajmuje cały czas. Jeżeli reżyseruję film, nic innego nie mogę robić. Nie mam wtedy życia prywatnego. Myslę, tylko o filmie, aktorach, pogodzie, pieniadzach. To wymagajaca praca, ale niezwykle ciekawa.


[Rozmowa Jolanty Fajkowskiej z 22.06.2004r. z Paulem Mazurskym]