Honorowa Nagroda Kamera Dawida 2009

Pani Barbra Streisand

Honorowa Kamera Dawida przyznana została Pani Barbarze Streisand w podziekowaniu za jej legendarne osiągnięcia w świecie sztuki, polityki i filantropii.Aktorka, piosenkarka, reżyserka, pisarka, kompozytorka, producentka, projektantka, aktywistka, filantropka - jest jedyną artystką na świecie, która otrzymała nagrody: Oscary, Tony, Emmy, Grammy, Gildy Reżyserów Amerykańskich, Złote Globy, National Endowment for the Arts, Nagrodę Peabody, jak również Nagrodę za Największe Osiągnięcie życiowe Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Jako pierwsza kobieta reżyser jest także laureatką The Kennedy Center Honors. Zdobyła Oscara jednocześnie w kategorii Najlepsza Aktorka i Najlepszy Kompozytor Piosenki, a trzy z wyreżyserowanych przez nią filmów otrzymały aż 14 Nominacji do Oscara. Wiodąca odtwórczyni i gwiazda w dramatach, komediach i musicalach, jej ostatni film stał się najbardziej topową i popularną komedią wszechczasów.

Wyprodukowała albumy muzyczne, które osiągały pozycje pierwszych w czterech następujących po sobie dekadach i jest jedyną wykonawczynią, której albumy osiągnęły największe sprzedaże. Jej rekordy jako piosenkarki to 10 – krotne bycie laureatką Nagrody Grammy, 51 złotych albumów, 30 platynowych albumów, 18 multiplatynowych albumów i 29 zwycięstw na szczytach list dla 10 albumów.

Jej aktywnośc na rzecz praw człowieka i filantropii jest imponująca. The Streisand Foundation rozdała miliony dolarów dla ok. 700 organizacji non-profit, poza rządowych. Najwięcej milionów dolarów zbiera ona jednak poprzez swoje występy.

Początki kariery Barbry Streisand to twórcze osiągnięcia artystyczne charakteryzujące się określeniami takimi jak: „poraz pierwszy”, „pierwsza”. „Książe przypływów” był poraz pierwszy filmem, który wyreżyserowany przez kobietę, odtwórczynię głównej roli, otrzymał zarazem nominację za najlepszą reżyserię od Gildy Reżyserów Amerykańskich jak i jednocześnie siedem nominacji do Oscara.Barbra Streisand wyprodukowała ten słynny dramat jednocześnie reżyserując go i grając w nim.

Wraz ze współreżyserem Dwight Hemionem wygrała DGA za najlepszą reżyserię w roku 1994 za jej głośny Program telewizyjny: „Barbra Streisand: Koncert”.

Jeden z jej najgłośniejszych filmów YENTL, który wyreżyserowała, zagrała, wyprodukowała i była współautorką scenariusza otrzymał pięc nominacji do Oscarów jak również złote Globy za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Producenta Filmowego.

W uznaniu jej legendarnych i wielkich osiągnięc w dziedzinie sztuki, filantropii i polityki Festiwal nasz przyznał jej w podziękowaniu Honorową Kamerę Dawida.