2009 poza konkursemSzanowni Państwo,
Jesteśmy pierwszym żydowskim festiwalem filmowym w Polsce, jaki kiedykolwiek istniał. Dlatego z przykrością informujemy, że w tym roku Festiwal nasz będzie o 65% mniejszy, ponieważ Miasto st. Warszawa - kandydat do tytułu Kulturalna Stolica Europy 2016 - nie zdecydowało się wesprzeć nas finansowo. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować nasz międzynarodowy festiwal.

Pokazy poza konkursem

Filmy Festiwalu 2009 w pokazach pozakonkursowych:

Fabularne filmy długometrażowe

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Yentl
Yentl
Yentl
reż. Barbra Streisand
USA, 1983, 132'

Akcja filmu rozgrywa się w początkach XX w. w Polsce. Yentl, młoda i niezwykle utalentowana dziewczyna, buntuje się przeciw ortodoksyjnej tradycji zabraniającej kobietom uczenia się. Chcąc pogłębiać swoją wiedzę, Yentl postanawia przebrać się za chłopca i zdawać egzaminy na studia. Dzięki swej błyskotliwości Yentl, która przybiera męskie imię Anshel, zdobywa wśród studentów dużą popularność. Sprawy zaczynają się komplikować, kiedy Yentl-Anshel zakochuje się w swym szkolnym koledze... Na otwarcie Festiwalu reżyserska wersja filmu z roku 2009.

Zdobywca Oscara za Najlepszą muzykę, nominowany w 5 kategoriach, zdobywca Zlotego Globu za najlepszą reżyserię, nominowany w 6 kategoriach.Krótkometrażowe filmy fabularne

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
reż. Wiesław Dąbrowski
Polska, 2008, 57'

Dokument opisujący zarówno osobę jak i dzieła Agnieszki Holland, bogaty w wypowiedzi jej rodziny, przyjaciół, współpracowników, a także wypowiedzi samej reżyserki.

Krótkometrażowe filmy dokumentalne

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Czarne albo białe
Black or White
Czarne albo białe
reż. Adam Stobnicki
Polska, 30'

Dokumentalny portret mężczyzny, który poprzez poszukiwania historii swojego ojca dowiaduje się o pochodzeniu i zaskakującej tragedii swojej rodziny, której części wcześniej nie znał.

Kino: Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 17 , Warszawa

TEMATY: Palestyna, kino, Jenin, pasja, sztuka

Kino JENIN. Część II.
Cinema Jenin. Part II
reż. Marcus Vetter
Niemcy; 2009; 20`?


Prezentacja historii odbudowy Kina w Jeninie, Palestyna. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej jest wspólzalozycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia KINO JENIN.