Konkurs 2009

Szanowni Panstwo,
Jeste¶my pierwszym żydowskim Festiwalem Filmowym w Polsce, jaki kiedykolwiek istniał. Dlatego z przykrosci± informujemy, że w tym roku Festiwal nasz będzie o 65% mniejszy, poniewaz Miasto st. Warszawa - Kulturalna Stolica Europy 2016 - nie zdecydowało się wesprzec nas finansowo. Mamy nadzieję, ze uda nam się zrealizowac nasz międzynarodowy Festiwal.
Ostatnia aktualizacja: List. 4, 19:11

Fabularne filmy długometrażowe

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

TEMATY:

Adam Resurrected
.
Ein Leben für ein Leben - Adam Resurrected
reż. Paul Schrader
Izrael, Niemcy, USA, 2008, 102’

Po II Wojnie Światowej artysta estradowy oszczędzony od komory gazowej zostaje przywódc± w przytułku dla ocalałych z Holocaustu. Wspaniała obsada – w rolach głównych: Jeff Goldblum, William Dafoe, Derek Jacobi.

Karlove Vary FF, Haifa Film Festival, Berlinale

cinema: Kinoteka, PKiN Defilad 1 Place, Warsaw

Złamana obietnica
Broken Promise
Uvodna stanka
dir. Jirí Chlumský
Slovakia, Czechy, USA, 2009, 129’
Prawdziwa historia Martina Petraski - nastoletniego Zyda Słowaka, który dzięki nadzwyczajnym zdolnościom piłkarskim i szczęśliwym zbiegom okoliczności przetrwał II Wojnę Światow±. Mało znana w Polsce historia Słowacji pod rz±dami słowackich faszystów.

Karlove Vary, Haifa Film Festival, Berlinale, Słowacki kandydat do Oscara 2010

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Bękarty wojny
Inglourious Basterds
Inglourious Basterds
reż. Quentin Tarantino
USA, Niemcy, 2009, 159’
Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji żydowskiej rodziny Shosanny Dreyfus. W innym miejscu w Europie organizuje się grupa żydowskich żołnierzy, którzy maj± dokonywac aktów zemsty. Do oddziału Raine doł±cza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark. Losy tych ludzi zbiegaj± się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty...

Cannes Film Festival`09: Won for Best Actor Christoph Waltz, Nominated for Golden Palm Quentin Tarantino

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Jaffa
Jaffa
Jaffa
reż. Karen Yedaya
Niemcy, Izrael, Francja, 2009, 105’
Historia trudnej miłości między Izraelk± Mali a Palesty ńczykiem Taufiku rozgrywaj±ca się w Jaffie – mieście-symbolu trudnego dialogu dwóch narodów. Jedynym zródłem utrzymania rodziny Mali jest warsztat samochodowy, w którym pracuje Taufiku…

Cannes Film Festival, Toronto Film Festival, Nagrody: Nominowany do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Najlepsza aktorka, Najlepsza muzyka)

cinema: Kinoteka, PKiN Defilad 1 Place, Warsaw

Pieś ń Weselna
.
The Wedding Song
reż.Karin Albou
Francja, Tunezja, 2008, 100’

Subtelny obraz reżyserki „Małej Jerozolimy”. Nazistowska okupacja w Tunezji `42 roku narusza więzy przyjazni między pewn± muzułmank± a sefardyjsk± żydówk± w momencie, kiedy obie przygotowuj± do zam±żpójścia.

Palm Spring Fest`09, Seattle Int Film Fest 09, Arab Film Festival San Francisco 09

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Podarek dla Stalina
The Gift To Stalin
Podarok Stalinu
reż. Rustem Abdrashev
Kazachstan, 2008, 99’
Osadzona w Kazachstanie roku 1949 r. opowieśc o chłopcu Saszy, który przez swoje żydowskie pochodzenie jest deportowany do centralnej Azji. Uratowany przez muzułmanina o imieniu Kasym zostaje z nim w wiosce, w której wkrótce dojdzie do tragedii…

Palm Springs International Film Festival`09, San Francisco Jewish Film Festival`09, Vesoul Asian Film Festival`09: zwyciezca Award Category/Recipient(s), i Emile Guimet Award - Special Mention, for Golden Wheel, for High Schools Award

cinema: Kinoteka, PKiN Defilad 1 Place, Warsaw

Mary i Max
.
Mary and Max
reż. Adam Elliot
Australia, 2009, 88’
Animowana opowieśc laureata Oscara`04, o niezwykłej korespondencyjnej przyjazni między samotn± ośmiolatk± z peryferii Melbourne, a wyj±tkowo otyłym czterdziestoczterolatkiem z Nowego Jorku. Głosów użyczyli: Toni Collette i Philip Seymour Hoffman.

Annecy International Animated Film Festival`09: zwycięzca Feature Film Award, Berlin International Film Festival`09 zwycięzca Crystal Bear, Ottawa International Animation Festival Won Grand Prize

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Rok, w którym moi rodzice pojechali na wakacje
The Year My Parents Went On Vacation
O Ano em Que Meus Pais Saíram de Ferías
reż. Cao Hamburger
Brazylia, 2007, 104’

.


Odcięty od rodziców chłopiec musi zamieszkac w nieznanej mu dzielnicy żydowskiej Rio De Janeiro. Akcja rozgrywa się w Brazylii lat 70. gdzie trwaj± mistrzostwa świata w piłce nożnej jak i militarna dyktatura, przed któr± uciekli rodzice.

Berlinale, Washington Jewish Film Festival, Awards: Golden Bear Nomination

cinema: Kinoteka, PKiN Defilad 1 Place, Warsaw

Zion i jego brat brother
.
Zion and his brother
reż. Eran Merav
Izrael, Francja, 2009, 90’
Historia czternastoletniego chłopca Ziona i jego starszego brata, wychowywanych przez samotn± matkę. Bliskie relacje braci sięgaj± krytycznego momentu, kiedy chłopcy powoduj± okropny wypadek. Na tle ponurych i przygnębiaj±cych przedmieśc izraelskiego miasta portowego Haify dwaj bracia zmierz± się z trudnymi pytaniami o moralnośc i lojalnośc, zazdrośc i dorastanie.

Flanders International Film Festival 09: Won for Best Screenplay, Nominated for Grand Prix, Sundance Film Festival`09: Nominated for Grand Jury PrizeDługometrażowe filmy dokumentalne

cinema: Kinoteka, PKiN Defilad 1 Place, Warsaw

Mała Utopia
.
At Home in Utopia
dir. Michal Goldman
USA, 2008, 57
W połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku tysi±ce imigrantów-robotników chciało uciec od życia w wynajmowanych kamienicach, dlatego zmobilizowali wszystkie środki aby wybudowac budynki mieszkalne w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Ten poruszaj±cy dokument opisuje historię spółki United Workers Cooperative Colony, znanej jako the Coops, która stworzyła system oparty na pracy i władzy zwykłych ludzi, członków i współpracowników, a wielu mieszka ńców sympatyzowało z ruchem komunistycznym.

New York Jewish Flm Festival, MJFF

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Narodzona poraz drugi

Born twice
reż. Michal Nekanda - Trepka
Polska, 2008, 42’
Film dokumentalny o zielonogórzance Marii Kowalskiej, która cudem ocalała z wile ńskiego getta. W 2007 r. odnalazła swoj± rodzinę w Hajfie. Poprzez swoj± wielk± osobowośc tworzy ona niesamowit± oraz wzruszaj±c± narrację i historię filmu.

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Biegnij całe życie
Run for Your Life
Run for Your Life
reż. Judd Ehrlich
USA, 2008, 95’
Niesamowita historia Freda Lebowa, twórcy Nowojorskiego Maratonu i znaczka uśmiechu :-), dynamiczna narracja przeplatana rytmami miejskiego funku oraz materiałami archiwalnymi słynnego miasta lat 70 i 80, wywiadami z politykami, dziennikarzami, słynnymi biegaczami. Wzruszaj±ca historia walki o idee i życie.

Toronto Jewish Film Fetival, Atlanta Jewish Film Festival, Tribeca Film Festival

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Shahida – narzeczone Allacha
Shahida - Brides of Allah
Shahida - Brides of Allah
reż. Natalie Assouline
Izrael, Niemcy, 2007, 76’

Odważna próba poznania kobiet palesty ńskich osadzonych w izraelskim więzieniu, po nie udanych atakach samobójczych. Izraelska reżyser, Natalie Assouline rejestruje ich życie więzienne tworz±c niezwykły portret osób opanowanych bezwzględn± chęci± walki za wszelk± cenę.

Berlinale, Nagroda FIPRESCI

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Stumbling Stone
Stumbling Stone
Stolperstein
reż. Dorte Franke
Niemcy, 2008, 75’

Dokument ukazuj±cy realizację największego na świecie pomnika Holocaustu i projektu artystycznego Gunter Demnig - „Stolpersteine” – mosiężnych tabliczek układanych ku pamięci ofiar narodowego socjalizmu na chodnikach niemieckich miast.

New York Jewish Film Festival, United Kingdom Jewish Film Festival

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Twarze
Faces
Faces
reż. Gerard Maximin
Izrael, Holandia, Palestyna, Belgia, 2007, 75’

Francuski artysta J.R. wraz z przyjacielem, Marco, „otworzyli” największ± nielegaln± wystawę fotografii w historii. Zdjęcia – potężne plakaty twarzy ludzi z Izraela i Palestyny zawisły po obu stronach muru, budz±c wśród mieszka ńców z obu stron zaskakuj±ce emocje …

Doc Film Festival Amsterdam

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

William Kunstler: Disturbing the Universe
William Kunstler: Disturbing the Universe
William Kunstler: Disturbing the Universe
reż. Emily and Sarah Kunstler
USA, 2009 90’
Film dokumentalny o życiu jednego z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych prawników XX w. - Williama Kunstlera, nakręcony przez jego córki. Możliwośc obejrzenia epokowych i rewolucyjnych archiwaliów - kart z historii USA: m.in. procesu CZARNYCH PANTER, powstania w więzieniu ATTICA, ruchu hipisowskiego, procesów ameryka ńskich Indian pokazanych przez działalnośc słynnego prawnika.

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Zwyczajny marzec
Ordinary March
Zwyczajny marzec
reż. Maria Zmarz-Koczanowicz
Polska, 2008, 57’
Wydarzenia roku 1968 w Polsce poznajemy poprzez ówczesne kroniki filmowe, przemówienia Gomułki i Moczara, programy telewizyjne i radiowe demaskuj±ce "prowodyrów zajśc" i "syjonistów" oraz esbeckie zdjęcia. Sprawny montaż z Wielk± Improwizacj± Gustawa Holoubka i wypowiedziami Adama Michnika służy jako najlepszy komentarz do tych wydarze ń.Sundance, nominowany to Grand Jury Prize

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

BYĆ Zydem we Francji cz. I, II
Being Jewish in France p.I, II
Comme un juif en France
reż. Yves Jeuland
France, 2007, 77’ + 112’

Fascynuj±ce i prowokacyjne ukazanie historii francusko-żydowskiej od XIX wieku do czasów obecnych w komentarzach wybitnych polityków i artystów żydowskiego pochodzenia. Bogate zdjęcia archiwalne z lat 30 i powojennych. Długośc dokumentu jest jego zalet±…

Jerusalem International Film FestivalKrótkometrażowe filmy fabularne

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

W innym czasie
In Another Time
In Another Time
reż. Lloyd d’Souza, Nevin Millan
USA, 2008, 15’

Rozgrywaj±ca się w Nowym Jorku subtelna i kameralna historia zauroczenia między chasydzkim żydem a młod± Afro Amerykank±. Ograniczenia społeczne i religijne rz±dz±ce Ameryk± pocz±tku XX wieku nie pozwalaj± im na prawdziwe relacje.

Palm Springs Short Film Festival, Los Angeles Short Film Festival

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Gevald
Gevald
Gevald
reż. Netalie Brown
Izrael, 2008, 15’

Historia o tym, jak parada homoseksualistów w Jerozolimie zostaje anulowana przez potężn± opozycję trzech religii, co powoduje, że młoda religijna kobieta postanawia pójśc pod pr±d...

Berlinale, Pierwsza nagroda na Festiwalu Filmowym TLVKrótkometrażowe filmy dokumentalne

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Dekalog po dekalogu
Decalogue after decalogue
Dekalog po dekalogu
reż. Beata Hyzy - Czolopinska
Polska, 2008, 27’

Film o codziennej akceptacji, tęsknocie i samotności w sferze wiary i uczuc, o próbie odnalezienia Boga i swojego miejsca na Świecie. Wzruszaj±ce życie bohatera i jego rodziny. Patronat nad filmem: Krzysztof Piesiewicz i Maria Kieślowska.

Kino: Kinoteka, PKiN Pl. Defilad 1, Warszawa

Mama L’Chaim
Mama L’Chaim
Mama L’Chaim
reż. Elkan Spiller
Niemcy, 2008, 5’

62 letni Chaim od kilku lat żyje razem ze swoj± 95letni± matk±, był± więzniark± obozu koncentracyjnego, poświęcaj±c jej uwagę 24 godziny na dobę. Poruszaj±cy obraz żywiołowego i wesołego duetu, którego nigdy nie opuszcza nadzieja.