Filmy - konkurs 2005
- Długometrażowe filmy fabularne
- Długometrażowe filmy dokumentalne
- Krótkometrażowe filmy fabularne
- Krótkometrażowe filmy dokumentalne
Długometrażowe filmy fabularne
Chodzic po wodzie
Walk on water
rez. Eytan Fox, Izrael/Niemcy, 2002, 104`
Eyal, agent Mosadu, wraca do domu po kolejnej udanej akcji i zastaje zone, która popelnila samobójstwo. Zostawiala mu list, ze nie potrafi dzielic zycia z agentem smierci. Eyal zaczyna miec watpliwosci, czy slusznie zostal agentem. Niebawem, ku swojemu zaskoczeniu dowiaduje sie w pracy, ze jego kolejna misja wymaga od niego wcielenia sie w przewodnika turystycznego, który pokaze Izrael mlodemu Niemcowi Axelowi. Poznanie go i jego siostry ma naprowadzic Eyala na trop ich dziadka, hitlerowskiego zbrodniarza, na którego Mosad poluje od wielu lat.
Cisza po burzy
Almost Peaceful / Un Monde Presque
reż. Michel Deville, Francja, 2002, 90`
Film portretuje mieszkanców powojennej Francji, wyszukuje male perwersje zwyklego zycia, tajemnice serca i duszy. Pokazuje próby powrotu do normalnosci ludzi, którzy przezyli obozy zaglady i potwornosci wojny. Malowniczo sfilmowana na tle Paryza fabula, nie pozbawiona humoru, odpowiada na pytanie "Jak dalej zyc?". Zalamani, lecz zdeterminowani, zmagajacy sie z przeciwnosciami bohaterowie (ludzie zwykli i niezwykli zarazem) sa radosni, wybieraja zycie i nadzieje.
Cudowne zapomnienie
Wondrous Oblivion
rez. Paul Morrison, Anglia 2002, 106`
Londyn, rok 1960, jedenastoletni David Wiseman, syn emigrantów z Polski ma jedna pasje - krykiet. Niestety nie odnosi on na tym polu sukcesów. Niebawem, ku niezadowoleniu sasiedztwa, wprowadza sie jamajska rodzina i zycie Davida zmienia sie diametralnie. Absorbujace, wnikliwe spojrzenie na rasizm i polozenie imigrantów: Zydów i Afro-brytyjczyków. "Cudowne Zapomnienie" unika frazesów i zrecznie szkicuje niezapomniany czas i miejsce wydarzen, a w tle rozbrzmiewaja dzwieki niezapomnianej muzyki reggee z tamtych czasów. Po projekcji impreza -rytmy afrykanskie kapela DJEMBE PAN.
Dawaj Pan Panie Zucker
Go for Zucker- An Unorthodox comedy? / Alles auf Zucker
rez. Dani Levy, Niemcy 2004, 90`
Jaeckie Zucker znowu jest zadluzony. Tym razem, sytuacja wyglada gorzej niz zwykle dla dowcipkujacego lobuza i basenowego rekina, oficjalnie znanego jako Jakob Zuckerman. Jakob radosnie zostawil wszystko, co zydowskie cale dziesieciolecia temu, kiedy jego matka i brat wylecieli na zachód, tuz przed zburzeniem muru berlinskiego. Kiedy dowiaduje sie, ze jego matka zmarla i zostawila mu calkiem pokazny spadek, wydaje sie ze to znak od losu...
Dzien dobry Panie Shlomi
Good morning Mr. Shlomi / Bonjour Monsieur Shlomi
rez. Shemi Zahrin, Izrael 2003, 93`
Komedia z moralem. Historia ponadprzecietnego, nastoletniego chlopca, który odkrywa siebie i pozwala odkryc siebie innym. Fabula tryskajaca dowcipem, pelna emocji i dreszczyka wszystkich pierwszych doznan. Stawia pytanie o niezaleznosc mlodych ludzi, takze ta wewnetrzna.
Kiedy bede miala 20 lat
The first time I was twenty
rez. Lorrain Levy, Francja, 2004, 93`
Hanna ma 16 lat i jest o wiele bardziej rozwinieta intelektualnie od kolegów z klasy i dwóch pieknych sióstr, gra niezwykle na kontrabasie. Jednak w konserwatywnym otoczeniu we Francji lat 60, nikogo to nie obchodzi. Nie interesuja jej randki, a szkolny jazz band, w którym pragnie grac, jest zlozony tylko i wylacznie z chlopców. Przyjaciele z jazz bandu, wkrótce okazuja sie byc jej niezyczliwi i wykazuja zadatki na anty-Semitów. Film jest adaptacja ksiazki Susie Morgenstern dla mlodych czytelników, a rezyserka filmu sprawia, ze zarówno mlodsza jak i starsza widownia delektuje sie humorem, uroczym ujeciem tematu i swietna gra aktorska.
Los utracony
Fateless / Sorstalangsag
rez. Lajos Koltai, Wegry 2003-05, 104`
Los utracony nakrecony na podstawie ksiazki laureata Nagrody Nobla Imre Kertesza znalazl sie w konkursie glównym festiwalu w Berlinie, na dzien przed startem tej prestizowej imprezy. Filmem tym zadebiutowal na ekranie slynny wegierski operator Lajos Koltai, który bedzie na polskiej premierze filmu. Wegierski kandydat do Oscara'06.
Niebieski metalik
Metallic Blues
rez. Danny Verete, Izrael/Kanada/Niemcy, 2004, 91`
Poruszajacy i niezwykly, tragikomiczny film drogi o dwóch izraelskich dealerach samochodów Siso i Schmuelu, którzy ryzykuja wszystko, aby poprawic sobie poziom zycia. Inwestuja US 5,000 w Lincolna z 1985 roku, którego planuja sprzedac za 50,000 Euro w Niemczech. W miedzyczasie Shmuel doswiadcza niepokojacych halucynacji. Zdarzenia z zycia jego rodziny za czasów Holocaustu drecza jego umysl i mysli. Film o przyjazni, przeplatanej wspomnieniami czarnych dni z historii Izraela i Niemiec.
Or /Or
rez. Keren Yedaya, Francja/Izrael 2004, 94`
Ruth I Or, matka i córka, zyja w malym mieszkanku w Tel Avivie. Ruth od 20 lat zajmuje sie prostytucja. Or od dawna próbuje namówic matke, aby rzucila dotychczasowe zycie, niestety bezskutecznie. Zycie 18-letniej Or to zwykla codziennosc: zmywanie naczyn w barze, mycie schodów i zbieranie butelek za kaucje z przerwami na nauke w szkole sredniej. Ruth czuje sie z kazdym dniem coraz gorzej. Po kolejnej wizycie u matki w szpitalu, Or stwierdza, ze tym razem, wszystko zmieni sie na lepsze.
Papierowy Snieg
Paper Snow
rez. Lina and Slava Chaplin, Izrael, 2003, 98`
Rosyjsko-izraelskie malzenstwo rezyserów Lina I Slava Chaplin zrobilo film o burzliwym romansie rosyjskiej aktorki teatralnej Hanny Roviny i mlodszego poety Alexanrda penna. Niestety, nawet wielka milosc, nie byla w stanie wypelnic luki pomiedzy rosnaca róznica dwóch artystycznych ego. Lina i Slava Chaplin przenosza nas w swiat bohemy Tel Avivu w latach 30-tych, kiedy aktorzy, pisarze, malarze i poeci, tworzyli ,,kawiarniane spoleczenstwo" i starali sie stworzyc nowa kulture Izraela. Rezyserka i aktorka obecne na projekcji.
Perlasca: Wloski bohater
Perlasca: An Italian Hero
rez Alberto Negrin, Wlochy /Wegry 2002, 93`
Film portretuje odwage Giorgio Perlaski, który uratowal ponad 3,500 wegierskich Zydów w czasie II wojny swiatowej. Perlaska uswiadomil sobie tragedie przesladowanych Zydów w Budapeszcie i zgodnie z wewnetrznym przekonaniem o humanitarnym obowiazku, postanowil ich ratowac. Podajac sie za hiszpanskiego konsula, oszukiwal Nazistów poprzez serie sprytnych dzialan. Swietna rola Luka Sinagerettiego1 i piekna muzyka Ennio Morricone.
Pierwsza litera
The first letter / Abjad
rez. Abolfazi Jalili, Francja /Iran 2003, 104`
Przeddzien rewolucji islamskiej 1979. Mlody Emkan jest wszechstronnie uzdolniony: maluje, kaligrafuje, fotografuje, uprawia zapasy, uwielbia zakazane ksiazki i filmy. Otoczenie, w którym dominuje strach, religijny konformizm, ucisk i zniewolenie, uniemozliwia mu edukacje. Buntuje sie przeciwko wladzy i zakochuje w mlodej Zydówce, córce wlasciciela kina, dla którego chlopiec robi plakaty.
Piesni Rózy
Rose's songs
rez. Andor Szilagyi, Wegry/Wlochy 2002, 90`
Budapeszt, jesien 1944. Zydowscy mieszkancy stolicy Wegier bezradnie oczekuja na tragiczne przeznaczenie. Jest jednak jeden dom w miescie, którego mieszkancy stawiaja opór horrorowi. Niezwykly glos daje sile, dzieki której Zydzi skutecznie ukrywaja sie i znosza ciezkie chwile, w których sie przymusowo znalezli. Dopóki spiewa Imre Róza, swiat nie jest stracony. Piesni Rózy jest poruszajacym, ale nie smutnym filmem. Pokazuje nam, ze nawet w obliczu smierci, ludzie staraja sie zachowac spokój i zachowac godnosc. Film przekonuje, ze powinnismy wierzyc w cuda, szczególnie w trudnych chwilach, nawet jesli nie sa one boskim dzialaniem.
Podróz Jakuba do Jerozolimy
James` journey to Jerusalem / Massa`ot James Be`eretz Hakodesh
rez. Ra `anan Alexadrowicz, Izrael, 2003, 86`
Mlody James, syn zuluskiego kaznodziei, zostaje wyslany na pielgrzymke do Jerozolimy. Niestety Izrael okazuje sie nie byc juz ta Ziemia Obiecana, która sobie wyobrazali. Na lotnisku, chlopak zostaje aresztowany, jako nielegalny imigrant. Na jego modlitwy, przychodzi mu z pomoca nieznajomy, który placi za niego kaucje i uwalnia z wiezienia. Za swoja wolnosc James musi jednak zaplacic wysoka cene. Metafora osadzona w realiach Izraela, ma uniwersalny wymiar, bo moze odnosic sie do kazdego rozwinietego ekonomicznie spoleczenstwa zachodniego. Nagroda za najlepsza rezyserie Cannes 2003.
Tango Rashevskiego
The Rashevski's Tango
rez. Sam Garbarski, Belgia/Francja/ Luxemburg 2003, 90`
Sam Garbarski przedstawia historie liberalnej Zydowskiej rodziny, koncentrujac sie na ich milosci, relacjach, niepokojach. Historie funkcjonuja jak ukladanka, której kazda czesc jest obrazem sama w sobie.
Wielka rola
The great role / Le Grand Role
rez. Steve Suissa, Francja 2003, 90`
Maurice Kurtz, aktor ,w wieku 40 lat, bardzo kocha swoja zone Perle. Czesto pracuje z czterema przyjaciólmi, ale nie udaje im sie odniesc sukcesu. Pewnego dnia, los sprowadza na ich droge znanego amerykanskiego rezysera Grichenberga, który planuje zdjecia do filmu ,,Kupiec Wenecki" Szekspira w jidysz, poszukuje kogos do obsadzenia glównej roli. Maurice, dostaje role, a Perla jest z niego dumna, jednak ich radosc i milosc bedzie musiala przejsc ciezkie próby.
Wolna strefa
Free zone
rez. Amos Gitai, Izrael 2005, 90`
Jest to opowiesc o spotkaniu trzech kobiet: amerykanki Rebeki (w tej roli Natalie Portman), która po zerwaniu z narzeczonym opuszcza Jerozolime i Hanny, izraelskiego taksówkarza. Obie próbuja przedostac sie do "wolnej strefy" handlu samochodami na granicy Iracko Jordanskiej. Spotykaja tam trzecia kobiete, pochodzaca z Palestyny Leile. Film ukazuje, ze zawsze, mimo róznic kulturowych istnieje mozliwosc porozumienia. Historia Amerykanki jest poniekad odtworzeniem faktów z zycia Natalie Portman, której korzenie siegaja Izraela. Film byl w konkursie w Cannes '05 i wzbudzil oficjalne uznanie Jury.
Wycieczka objazdowa
Round trip
rez. Shahar Rozen, Izrael, 2003, 91`
Sfrustrowana zyciem, czterdziestoletnia Nurit, która jest kierowca autobusu, postanawia odpoczac od swojego wiecznie bezrobotnego meza. Zabiera dwójke swoich malych dzieci i opuszcza male, pólnocne miasteczko aby rozpoczac nowe zycie w zaniedbanych okolicach Tel Aviv. Po pewnym czasie wiaze sie z nigeryjska niania imieniem Mushidi, która zatrudnila do opieki nad wlasnymi dziecmi. Pieknie zagrany i efektownie wyrezyserowany film.
Długometrażowe filmy dokumentalne
Akta Joela
The Joel files
rez.. Beate Thalberg, Austria 2001, 60`
Historia rodziny legendy rocka Billy Joela, której udalo sie uciec w czasie okupacji nazistowskiej z Niemiec i Austrii a którzy powrócili tam, zeby odkryc swoja przeszlosc. Firma dziadka Billy Joel'a przeszla w rece aryjskie, a nowy wlasciciel osiagnal sukces. Gorzkie zawirowania w dwóch rodzinach i walka trzeciego pokolenia w celu pojednania sa podlozem tego poruszajacego filmu.
Berga: Żolnierze innej wojny
Berga: Soldiers of Another War
rez. Charles Guggenheim, USA 2003, 85`
Charles Guggenheim poswiecil ostatnie szesc miesiecy zycia, aby skonczyc ten film. Pierwszy raz, sam opowiada historie. Dokument ilustruje historie przyjaciól, amerykanskich zolnierzy z jego 106 dywizji piechoty, którzy zostali pojmani w czasie bitwy o Bulge, wyslani do nazistowskich obozów pracy, w których wielu z nich umarlo. Guggenheim mógl podzielic ich los, gdyby nie zostal ranny w czasie podstawowych cwiczen. Berga: Zolnierze innej wojny jest dokumentem o amerykanskich wiezniach wojennych, którzy doswiadczyli tragedii Holocaustu
Bez obywatelstwa
Statslos / Stateless
rez. Jacob Kofler, Denmark 2004, 44`
Metaforyczna podróz ojca i syna, obywateli Danii, do Polski, która byla kiedys ojczystym domem dla jednego z nich. Po burzliwym roku 1968, w którym premiera DZIADÓW Kazimierza Dejmka z glówna rola Gustawa Holoubka (material archiwalny w filmie) dala impuls do wystapien przeciw ustrojowi, konsekwencja tego staly sie dzialania antysemickie w spoleczenstwie Polskim. W trakcie pobytu w Polsce, syn próbuje odkryc prawde o przyczynach tych haniebnych wydarzen.
Cena zycia
The preis of life
rez. Ks.dr hab. Andrzej Baczynski, Polska 2004, 45`
Dokument opowiada wstrzasajaca, a zarazem malo znana historie rodziny Ulmów z Markowej. To film o czasie i ponad czasem, gdyz milosc nie zna ograniczen. Na podstawie zlozonego swiadectwa w Yad Vashem, rodzine Ulmów zaliczono do "Sprawiedliwych wsród narodów Swiata". Pod koniec filmu - jako podsumowanie- abp Józef Michalik mówi, ze "dobro jest mozliwe i piekne nawet w najtrudniejszych chwilach".
Columbia-tragiczny los
rez. Naftaly Gliksberg, Izrael, 2004, 60`
Dwa miesiace po tragicznym losie statku Columbia, odnaleziony zostal prywatny pamietnik Ilana Ramona, doswiadczonego pilota F-16, w którym opisal doswiadczenia i mysli na temat swojej podrózy w przestrzen kosmiczna. Rekopis wyslano do izraelskiej policji, w celu rekonstrukcji pisma. Columbia-tragiczny los portretuje wewnetrzny swiat pierwszego izraelskiego astronauty, który ozywil niebiosa, odwaga, usmiechem i miloscia czlowieka. Film konfrontuje trudne pytania: Czy mozna bylo uchronic zaloge? Czy astronauci mieli jakakolwiek mozliwosc ucieczki? Czy wypadek byl nieunikniony?
Czarny Izrael
Black Israel
rez. Maurice Dores, Francja 2003, 83`
Film stara sie pokazac spotkania z Afrykanami i Afro-amerykanami, którzy zyja w zydowskiej spolecznosci. Sa Zydami z urodzenia lub poprzez konwersje. Inni przyjechali do Izraela w celu nauki lub pracy. Zyjac w Izraelu opowiadaja o tym, jak to jest byc Zydem w Afryce, o swojej tozsamosci, religii i zwyczajach.
Dunskie rozwiazanie: Ratunek dla Zydów w Danii
The Danish Solution: The rescue of the Jews in Denmark
rez. Karen Cantor & Camilla Kjaerulff, USA / Dania 2003, 60`
Szescdziesiat lat temu usilowano zrealizowac Ostateczne Rozwiazanie w Danii. Tymczasem 95 procent tamtejszej populacji zydowskiej przetrwalo wojne. Jak Zydzi unikneli niemieckiej eksterminacji, to temat tego dokumentu. Dzieki przejrzystym, wzruszajacym i zabawnym swiadectwom ocalalych poznajemy te wydarzenia. Twórcy filmu daja obraz historii pozbawionej naroslych wokól licznych mitów jak osoba dunskiego króla noszacego zólta gwiazde Dawida w czasie okupacji.Dokument portretujacy rózne postacie naswietla przyczyny, które zadecydowaly o losie dunskich Zydów odmiennym od losu innych Zydów europejskich. Opowiesc jest przejmujacym rozdzialem w historii Holokaustu.
I kim my jestesmy?
And who are we?
Rez. Barbara Schuch & Sophie Sensier, Francja, 2004 , 57`
Dokument o tozsamosci Zydów, stawia pytanie, ,,Jak to jest byc zydem we wspólczesnym swiecie? Na stawiane pytanie próbuje odpowiedziec: Marek Edelman, Konstanty Gebert i wielu innych gosci. Film przenosi w nas w rózne miejsca Polski, z róznych powodów, znaczace dla spolecznosci zydowskiej.
Moja fantazja
My Fantasia / Fantasie Sheli
rez. Duki Dror, Izrael 2001, 54`
Trzej bracia - Derwisze, którzy przyjezdzaja do Izraela z Iraku w latach piecdziesiatych, zakladaja fabryke lampek "Fantazja". Przez piecdziesiat lat produkuja i rozsylaja po calym swiecie lampki chanukowe, a teraz przedsiebiorstwu grozi zamkniecie.W tym czasie dyrektor fabryki - syn najmlodszego z braci - rozpoczyna podróz, dzieki której bada dzieje rodziny. W opowiesci przywoluje wspomnienia z Iraku i Izraela: dwie ojczyzny, dwa jezyki, dwie tozsamosci, dwaj wrogowie. Rezyser próbuje odtworzyc historie, która przepada w milczeniu i wstydzie, jaki narósl po emigracji rodziny do Izraela.
Maiden
Maiden, Nave of the World / Meidani
rez. Dato Janelidze, Holandia/Gruzja 2004, 52`
Dzielnica MEIDANI - najstarsza czesc Tbilisi - to miejsce, gdzie spotkal sie wschód z zachodem. Zydzi, muzulmanie, czciciele Slonca i chrzescijanie mówia wlasnymi jezykami. Mozemy natrafic tu na synagoge, meczet, kosciól. Rozmowa z zamieszkujacymi MEIDANI przypomina charakterem filmy Felliniego. Po projekcji degustacja win gruzinskich.
Miluj blizniego swego
Love Thy Neighbour
rez. Dusan Hidac, Slowacja / Izrael, 2004, 84`
24 wrzesnia 1945, pare miesiecy po zakonczeniu II wojny swiatowej, mial miejsce anty-zydowski pogrom w miescie Topolcany na Slowacji. Byl przygotowany wczesniej przez wplywowe i liczne grupy lokalnych Aryjczyków. W Zydowskich rodzinach pogrom pozostawil mocny psychiczny slad. Obecnie zaden Zyd nie mieszka w miescie Topolcany obecnie. Wazna zydowska spolecznosc w miescie jest pamietana tylko poprzez cmentarz Ulica Krusovska. Film mówi o nienawisci do Zydów, która trwa do dzisiejszego dnia.
Izrael momenty z 2005 roku
Moments 2005
rez. Micha Shagrir, Izrael, 2005, 60`
Wspólpracujacy artysci, portretuja rózne twarze Jerozolimy, widziane okiem kamery. Kazdy z 15 twórców przedstawia swoja Jerozolime w formie fabuly, animacji lub osobistego dokumentu. Zapraszaja widza w podróz po Jerozolimie. Odwiedzamy zachodni mur, bazar, stare miasto, nowe miasto, zoo, jak równiez salon fryzjerski.
Muzyczny Memorial
Music Memorial
rez. James Kent, Anglia/Kanada/Niemcy, 2005, 90` - pokaz konkursowy
W warstwie wizualnej film ten to bogato ilustrowana materialami ze stalych ekspozycji obozowego muzeum wedrówka po obozie pograzajacym sie w szarym, listopadowym zmierzchu, po jego zabudowaniach, wzdluz ogrodzen z drutu kolczastego i szyn prowadzacych w kierunku krematoriów. Watek narracyjny stanowia losy kilkorga ocalonych - muzyków, czlonków obozowych orkiestr, ale takze znanego aktora Augusta Kowalczyka. Muzyka klasyczna wykonywana po 60. latach na terenie obozu Auschwitz-Birkenau to najbardziej uniwersalny jezyk, którym mozna opowiedziec o tragedii tysiecy ludzkich istnien, to plaszczyzna wspólnej refleksji, zródlo zbiorowych emocji, ale i pokrzepienia, ze jednak zlo zostalo pokonane.
Nie w moim imieniu
Not in my name
rez. Igal Hecht, Izrael 2005, 104`
Film pokazuje w skrupulatny sposób i analizuje, jak zydowska lewica w Ameryce postrzega konflikt izraelsko - palestynski a ugrupowania skrajnych ortodoksów glosza dezaprobate istnienia panstwa Izrael.
Nigdy tego nie zrozumiesz
You will never understand this / Du wirst das nie vesrtehen
rez. Anja Saramonowitz, Austria 2003, 52`
Rezyserka prezentuje trzy odmienne postawy wobec nazistowskiej okupacji, trzech kobiet w podeszlym wieku, wychowanych w rodzinie z filmowymi tradycjami. Pierwsza z nich przezyla Auschwitz, druga byla socjalistka, a trzecia pelni role obserwatora i zyla w czasie wojny w Grazu. Mloda kobieta subtelnie konfrontuje trzy postawy w dokumencie, który dba o efekt wizualny
Przenosna Ojczyzna Reicha Ranickiego
Mutherland of Reich Ranicki
rez. Jadwiga Wolska, Polska 2005, 45`
Marcel Reich-Ranicki nazywany jest w Niemczech ,,papiezem krytyki literackiej". Wybitny intelektualista, guru czytelników, postrach i nadzieja pisarzy, czlowiek przekorny, nieprzewidywalny, energiczny. Postac medialna o niezwyklej sile razenia. Sam mówi: ,,Ja nie mam innej ojczyzny - jak te literature, te muzyke i koniec. Ale to nie z wlasnej woli, tylko tak sie sie ulozylo moje zycie". Dokument przedstawia postac tego wielkiego krytyka, który ucielesnil literature. W filmie wykorzystano fragmenty ksiazki Reicha-Ranickiego
Purymowe Safari
Purim Safari
rez. Romi Kaplan, Republika Poludniowej Afryki / Francja 2003, 47`
Francuski fotograf Frederic Brenner odbywa podróz do RPA i analizuje zmieniajaca sie tam zydowska spolecznosc. W satyryczny i prowokujacy sposób, portretuje hodowce strusiów, transwestyte, kobiete, która uczy swoich afrykanskich sasiadów gotowac potrawy zydowskie. Podróz okazuje sie fascynujaca i nietypowa
Sarid Sarid
rez. Zbigniew Gajzler, Polska 2005, 50`
"Sarid" to po hebrajsku "cudownie ocalony". Ten filmowy dokument z elementami inscenizacji opowiada historie uratowania kilkunastoletniego chlopca, którego cala rodzine wymordowano. Aleksander Barta-Bicz mieszka dzis w Tel Awiwie razem z zona, Lodzianka z pochodzenia, Aviva Radoszycka. Zdjecia krecone byly w Polsce i w Izraelu. Film opowiada o tragicznej historii likwidacji getta pabianickiego z 16 maja 1942 r., dotychczas niemal zupelnie nieznanej. Niemcy wygnali wówczas ok. 8 tys. Zydów z terenów getta na Starym Miescie na znajdujacy sie na Nowym Miescie plac sportowy znanych pabianickich fabrykantów - Kruchego i Endera
Sugihara: konspiracja dobroci
Sugihara: Concpiracy of kidness
rez. Robert Kirk, USA, 2001, 83`
Film opowiada o japonskim dyplomacie, który mimo wielkiego ryzyka osobistego, na poczatku II Wojny Swiatowej uratowal zycie tysiacom Zydów w Polsce (Sen po Sugihara wydawal Zydom wizy japonskie, dzieki którym mogli spokojnie wyjechac przez Rosje do Japonii; zaplacil za to usunieciem ze sluzby. Fascynujaca historia i fascynujacy dokument pelen archiwaliów Japonii XX wieku.
Sypiajac z wrogiem
Sleeping with the enemy
rez. Rez. Dov Gil - Har, Izrael, 52`
W okresie przed Intifada, grupa 20 "Mlodych Liderów" z Izraela i Autonomii Palestynskiej zrozumieli, ze tylko w Japonii- moga pozostawic zawirowana przeszlosc i stworzyc pelna ufnosci przyszlosc. Benny Herness, policjant z zachodniego banku zna Palestynczyków tylko z pokojów do przesluchan. Palestynski dziennikarz Adnan Joulani juz jako dziecko planowal zabic izraelskich zolnierzy. Po 10 latach w Japonii, staraja sie zakopac przepasc 100-letniego konfliktu i dziela nawet ten sam pokój.
Swiadectwo na ekranie: Hollywood i Holocaust
Imaginary Witness: Hollywood and the Holocaust
rez. Daniel Anker, USA 2004, 92`
Wyimaginowany swiadek prezentuje filmy amerykanskiego przemyslu filmowego, które sa odpowiedzia na dzialalnosc nazistowskich Niemiec. Fascynujacy dokument zawiera material filmowy z przelomowych, hollywoodzkich filmów : The Mortal Stor, The Grat Dictator, The Diary of Anne Frank i Schindler's List oraz rozlicza sie z czolowymi twórcami filmów oraz aktorami takimi jak : Steven Spielberg, Sidney Lumet, Gene Hackman. Swiadek przeswietla politycznie obciazone filmy w kronice kinematograficznej odpowiedzi Hollywoodu na nazim i Holocaust.
Ucieczka do Szanghaju
Escape to Shanghai / Flucht nach Schanghai
rez. Dietmar Schulz, Niemcy 2005, 45` - ZDF przedstawia
Zydzi emigrujacy (20tys) do Szanghaju to nowy temat dla widzów. Pokazuje konfrontacje z kultura Dalekiego Wschodu. Szanghaj to poza tym wielkie i swiatowe miasto w latach 30-tych. Bardzo dobre i ciekawe zdjecia archiwalne.
Ujscia gniewu: 2 raperów 1 kraj
Channels of Rage - 2 rappers 1 land
rez. Anat Halachmi, Izrael 2003, 72`
Ruth Diskin Films Ltd.
Subliminal (Kobi Shimoni) jest dumnym z siebie rapperem, dla którego syjonizm to swietosc, wystepuje na scenie i nagrywa plyty wspólnie z MC Tamerem (Tamer Nafar) pro-palestynskim Arabem. Mimo oczywistych róznic, staraja sie wspólnie tworzyc i egzystowac na izraelskiej scenie rapu. Sa przekonani, ze jezyk hip hopu moze sprzeciwic sie politycznemu napieciu w regionie i ponownie polaczyc ludzi. Wybuchowy i dynamiczny dokument stara sie przedstawic napiecie wynikajace z patriotyzmu Subliminala i palestynskiego nacjonalizmu Tamera, którzy w unikalny i wielowarstwowy sposób komentuja bliskowschodni konflikt. Okazja posluchania hip hopu po arabsku i hebrajsku. Jerusalem FF `03 - nagroda.
Wsciekly golab
Raging Dove
rez. Duki Dror, Izrael 2002, 67`
Jest to przede wszystkim opowiesc o zyciu czlowieka: jego wzlotach i upadkach, staraniach i sukcesie, walce ostatecznie nieprzegranej.Johar Abu Lashin jest Palestynczykiem z urodzenia, Izraelczykiem przez okolicznosci, a Amerykaninem z wyboru - dla Palestynczyków jest kolaborantem, dla Izraelczyków nie swoim, dla Amerykanów obcym. Zmaga sie z samym soba, a jedynym miejscem, gdzie czuje sie jak w domu, jest ring bokserski, na którym staje sie mistrzem swiata. Rezyser, izraelski Zyd pochodzenia irackiego, rozwaza zlozonosc "zydowskiej" i "arabskiej" tozsamosci, dociera do bohatera i stara sie uchwycic targajace nim sprzecznosci.
Ydessa, misie itd.
Ydessa, the Bears, and Etc. / Ydessa, les Ours et etc.
rez. Agnes Varda, France 2004, 44`
Ulises
Ulises
Ulises, 1982, 22`
Witajcie Kubanczycy
Wellcome Cubans
1963, 30`
Wiodaca francuska rezyserka Nowej Fali - Agnes Varda, na pierwszy rzut oka stworzyla slodka niewinnosc kanadyjskiej kolekcjonerki sztuki, i jej obsesji zbierania starych fotografii przedstawiajacych pluszowe misie. Nostalgia i sentymentalnosc sa jednak tylko wstepnym tematem..... Powazniejsze pytanie dotyczy Raison d'etre , wystawy Ydessy, która zostala pokazana w monachijskiej galerii, gdzie nazisci zainstalowalii w 1937 ich nieslawna ekspozycje. Varda zastanawia sie nad tym, co to wszystko znaczy. Przeszlosc pelna jest szalenczego placzu i krzyku.
Z Filadelfii na front
From Philadelphia to the front
rez. Judy Gelles & Marianne Bernstein, USA, 2005, 37`
Z Filadelii na front jest pierwszym dokumentem, który skupia sie na amerykansko-zydowskich weteranach II wojny swiatowej. Film obala mity, ze Zydzi nie ryzykowali zycia, aby ratowac Ameryke. Ponad pól miliona Zydów uratowalo Ameryke w czasie wojny. Film mówi o antysemityzmie. Zydzi walczyli przeciwko Hitlerowi, a jednoczesnie byli narazeni na antysemityzm we wlasnych szeregach. Wiele osób, które obejrzalo ten film, nie mialo pojecia, jak wielki byl antysemityzm w Filadelfii w czasie wojny. Wielu z weteranów nie mówilo o swoich doswiadczeniach nawet dzieciom.
Z kroniki w Auschwitz
From Auschwitz Chronicle
rez. Michal Bukojemski, Polska 2004
Orkiestra 25`
Miłosc 27` - pokaz konkursowy
Sonderkomando, 26`
Niedzielny Apel, 26`
Rampa w Birkenau, 26`
Nie ma jednej uniwersalnej prawdy o obozie zaglady Auschwitz-Birkenau. Kazdy z ocalonych z zaglady ma swoja, niepodwazalna prawde - która moze róznic sie od prawdy sasiada z pryczy obozowej. Filmy zawieraja krótkie relacje wielu swiadków. Dzieki temu obrazy i historie opowiedziane w filmach osiagnely niezwykly stopien natezenia i emocji.
Za linia wroga
Behind the enemy lines
rez. Dov Gil - Har, Izrael, 2003, 64`
W polowie trwania konfliktu izraelsko - palestynskiego, dwóch przyjaciól, a obecnie wrogów, postanawia wyruszyc w emocjonujaca podróz do kraju Intifady, aby odnalezc zródlo rozlewu krwi. Benny Herness - izraelski policjant i Adnan Joulani - dziennikarz palestynski spedzaja tydzien, odwiedzajac miejsca, które staly sie symbolem walki i konfliktu. Adnan i Benny bez wzgledu na róznice pogladów, staraja sie komunikowac ze soba. Ich sukces i pojedynczy przyklad, moze stac sie swiatlem nadziei w tak pesymistycznych czasach.
Znaki wodne
Water marks
rez Yaron Zilberman, Izrael, 2004, 90`
Kapiace sie pieknosci pojawiajace sie w "Znakach wodnych" to jedne z najwspanialszych plywaczek lat trzydziestych. Byly czlonkiniami slawnego, wiedenskiego klubu, utworzonego, jako odpowiedz Zydów na rygorystycznie podzielonych austriackich sportowców. Zmuszony oficjalnie do zaprzestania dzialalnosci zaraz po przylaczeniu Austrii do nazistowskich Niemiec w 1938, klub kontynuowal dzialalnosc w konspiracji, umieszczajac swych czlonków bezpiecznie za granica. Ten dokument w porywajacy sposób przedstawia kobiety z klubu sportowego Hakoah, teraz w wieku lat osiemdziesieciu, jak powracaja do momentu swoich najwiekszych triumfów i otrzymuja od Rzadu Austrii zarekwirowane medale olimpijskie.
Zydowski parkiet
Jewish Ballroom
rez. Arielle Artsztein & Esther Slevogt, Niemcy, 2005, 86`
Historia "Judisches Gemeidehaus" w Berlinie, jego miejsca w zyciu wspólczesnych Zydów w Berlinie, tych niemieckich i emigrantów z Rosji (80%) Dokument stawia pytania o przyszlosc JGH, czy bedzie to wspólnota zydowska, czy raczej dom kultury promujacy folklor zydowsko-rosyjski. Jest tez troche o tozsamosci i róznicach miedzy Zydami z Niemiec i ze Wschodu. Film ma wartosc edukacyjna, ale nie tylko, przedstawia rózne ciekawe historie i opinie ludzi na wiele tematów, wzbudza usmiech i symaptie.
Zydzi Iranu
Jews of Iran
rez. Ramin Farahani, Holandia / Iran, 2005, 53`Ruth Diskin Films Ltd.
Zydowska spolecznosc zyje w Iranie od 2700 lat. Wybuch rewolucji islamskiej 1979 zmusil wielu Zydów do opuszczenia kraju. Zydzi w Teheranie mówia o róznych formach dyskryminacji. Jednak, sa równiez pozytywne aspekty ich zycia, jak na przyklad bliskie relacje rodzin zydowskich z tolerancyjnymi muzulmanami. To jest pierwszy raz, kiedy rezyser-muzulmanin, robi film o iranskich Zydach, daje wglad w nietypowe spoleczenstwo, które istnieje niezaleznie od trudnych warunków w Shirazie, Isfahanie i Teheranie. Poznajemy ich problemy, sposób, w jaki staraja sie kultywowac judaizm i miec nadzieje na przyszlosc.
Krótkometrażowe filmy fabularne
Boisko pilki noznej
The football pitch / Le Terrain
rez. Lewis Hausler, Szwajcaria 2000, 7`
Dwie wspólzawodniczace druzyny dzieci - Palestynczyków i Izraelczyków roszcza sobie prawo do tego samego boiska pilkarskiego.
Bosonogi czlowiek
The unshod man
rez. Laurence Attali, Senegal Francja, 2003, 33`
Alegorycznie z biblijnym wydzwiekiem, romantycznym napieciem i swietnym poczuciem humoru, film pokazuje nadzwyczajnego senegalskiego muzyka Cheikh Lo , który zdobywa rozglos jako lider zespolu, pod kryptonimem Booz. Kiedy jednej nocy, na scenie umiera czlonek zespolu, Esther - wielbicielka Booz'a i nieugieta izraelska wdowa nalega, aby Booz jak najszybciej ja poslubil.
Czekajac na Woody Allena
Waiting for Woody Allen
rez. Michael Rainin, USA, 2004, 17`
W tym zrecznym przeobrazeniu sztuki Samuela Becketta pt: "Czekajac na Godota", dwóch chasydów siedzacych na lawce w Central Parku dyskutuje o religii, terapii i zwiazkach. Czekaja oczywiscie na Woody'ego Allena, którego przybycie nada sens ich egzystencji."Czekajac na Woody'ego Allena" jest filmem zarazem tragicznym, komicznym i dziwacznie wiernym klimatowi utworowi Becketta.
Klown
The Clown
rez: Shani Marciano, Izrael, 2004, 25` - Hadash College
Relacja Davida I Ruth przechodzi kryzys. David- klown, oddany pantomimie, marzy o sukcesie i szacunku i uznaniu od publicznosci. Ruth jest z kazdym dniem bardziej rozczarowana dotychczasowym zyciem. Ruth, w zwiazku ze swoim zydowskim pochodzeniem, czuje sie niezrecznie w swoim swiecie, który nabral religijnego wyrazu i w którym nie ma miejsca na swieckie i artystyczne zycie Davida. Film stara sie przyblizyc podobienstwa i róznice pomiedzy sztuka a wiara w zwiazku dwojga ludzi. Dokument zrobiony przez studentke izraelskiej szkoly filmowej Hadassah-College w Jerozolimie
Rosyjski taniec
Russian dance
rez. Boris Levinzon, Izrael 2002, 44`
Shay, 28-letni emigrant rosyjski, postanawia zamieszkac w Izraelu. Po 10 latach, wyglada jak Izraelczyk, czuje sie jak Izraelczyk, ma nawet Izraelska dziewczyne. Kiedy jego rodzice informuja go, ze postanawiaja wrócic do Rosji, Shay zaczyna postrzegac swoja kulturowa i narodowa tozsamosc inaczej.
Krótkometrażowe filmy dokumentalne
Agnieszki Cahn - uzupelnianie historii
The Agnieszka Cahn` s renovation of the history
rez. Beata Kolaczyk Bozena Toporek, Polska 2005, 17`
Mloda Polka Agnieszka Cahn, która urodzila sie i wychowala w Krakowie po studiach przenosi sie do podkrakowskich Myslenic. Wychodzi za maz za Anglika o zydowskich korzeniach. Rodzina pamieta tylko, ze byli to Zydzi Niemieccy, ale podczas tworzenia drzewa genealogicznego pojawiaja sie Polsko brzmiace nazwiska. Agnieszka postanawia to dokladniej zbadac i nagle dociera do niej, ze jacys przodkowie meza mogli pochodzic z Myslenic, ze istnial tu kiedys swiat, który pewnego dnia zniknal, po prostu odjechal na stu furmankach.
Festiwal pod obstrzalem
A festival under war / Ha Festival Ha shmona assar
rez. Yaron Shane, Izrael 2002, 15` - Hadash College
W 2001 roku zaczela sie I Intifada i toczyla przez nastepne póltora roku. Dokument opowiada o 18 Miedzynarodowym Festiwalu Filmowego w Jerozolimie, który odbyl sie w czasie tej wojny. Jest to dokument, który pokazuje zarazem festiwal zza kulis i konflikt izraelsko-palestynski. Dokument zrobiony przez studenta izraelskiej szkoly filmowej Hadassah-College w Jerozolimie.
Poumy
rez.Sam Ball, USA 2005, 30`
Inspirujacy dokument relacjonuje przezycia mlodej zydowskiej matki, która ucieka nazistom, aby wspomóc francuski Ruch Oporu. Bardzo wymownie, 92-letnia Andree "Poumy" Moreuil zastanawia sie nad tym, jak heroiczny akt oporu przekracza granice izolacji i strachu.
Wybory
Elections / Behirot
Rez. Gabriela Frajman, Izrael 2003 - Hadash College 26`
Kostaryka, wybory rzadowe 2002. Luis Fishman, Zyd, jest kandydatem popularnej partii na wice prezydenta, który pragnie byc przywódca panstwa. Wraz z wyborami, na drugim planie, pojawia sie historia spolecznosci zydowskiej na Kostaryce, która jest bardzo zamknieta, dobrze chroniona i liczy 2000 czlonków. Nadal ma znaczenie ekonomiczne i polityczne. Dokument pokazuje zycie Fishmana, pomiedzy wyborami, a ortodoksyjnym zydowskim weselem córki. Dokument zrobiony przez studentke izraelskiej szkoly filmowej Hadassah-College w JerozolimieCosta Rica, Elections for Government 2002.